Haber

AB’ye yasadışı girişler Ocak ayında azaldı

Merkezi Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunan Avrupa Birliği’nin (AB) sınır koruma kuruluşu Frontex, Ocak ayında AB ülkelerine yasa dışı girişlerin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12 azalarak 13 bin 200’e gerilediğini bildirdi.

Frontex’ten yapılan açıklamada, 2022’de sınırlardan yasa dışı giriş sayısının 330 bine yükselerek 2016’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştığı hatırlatıldı.

Geçen ay girişler için en çok kullanılan rota Batı Balkanlar oldu. 5.751 kişi bu güzergahtan AB ülkelerine giriş yaptı. Batı Balkanlar’dan girişler 2022 Ocak ayına göre yüzde 5 azaldı. Batı Balkanlar güzergahından en fazla yasa dışı geçiş yapan Suriyeliler oldu.

İkinci güzergah olan Orta Akdeniz’den giriş yapanların sayısı ise yüzde 49 artışla 4 bin 526’ya yükseldi. Bu güzergahı en çok Fildişi Sahili, Gineliler ve Pakistanlılar kullandı.

Üçüncü sırada yer alan Doğu Akdeniz’den gelenlerin sayısı ise yüzde 5 azalarak 1582 oldu. Doğu Akdeniz rotasını en çok Suriyeliler, Afganlar ve Nijeryalılar kullandı.

Ocak ayında AB ülkelerine yasa dışı girişlerin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12 azalarak 13 bin 200’e gerilediği bildirildi.

habersilifke.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu