Haber

İran ve Azerbaycan, “yanlış anlaşılmaların giderilmesi için iletişimin sürdürülmesinin gereğini” vurguladı

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’un, “ilişkilerin güçlendirilmesi ve muhtemel yanlış anlaşılmaların giderilmesi için iki ülkenin yetkilileri ve kurumları arasındaki iletişimin sürdürülmesinin gereğini vurguladığı” bildirildi.

İran Dışişleri Bakanlığının yazılı açıklamasına nazaran, Abdullahiyan ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ortasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, karşılıklı bağlar ve iki ülkenin ortak tasa duyduğu bahisler değerlendirildi.

Görüşmede, son vakitlerde iki ülke ortasında gerilen ilgilere işaret eden Abdullahiyan, “son günlerde ülkesi aleyhine yapılan bazı gerçek dışı açıklamalardan rahatsızlık duyduğunu” tabir etti.

Tahran ve Bakü ortasındaki “yanlış anlaşılmaların ve fikir ayrılıklarının” medya üzerinden değil, resmi ve diplomatik kanallar yoluyla çözülmesi gerektiğini belirten Abdullahiyan, “Bu tür konuların medyada gündeme getirilmesi sorunun çözülmesine yardımcı olmadığı gibi düşmanların suiistimaline de zemin hazırlamaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Abdullahiyan, komşularla münasebetlerin geliştirilmesinin İran’ın dış politikasının önceliği olduğunu ve iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesini arzu ettiklerini aktardı.

İranlı Bakan, Azerbaycanlı mevkidaşı Bayramov’u, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan ile Türkiye, Rusya, İran’dan oluşan ve 3+3 formatında planlanan toplantı için Tahran’a davet etti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov ise iki ülke önderlerinin geçen ay Astana’da yaptıkları görüşmeye işaret ederek, İran ve Azerbaycanlı yetkililer arasındaki görüşme ve temasları olumlu değerlendirdi.

Bayramov, Azerbaycan’ın İran ile bağlantıları güçlendirmeye ve yanlış anlaşılmaların giderilmesine hazır olduğunu vurguladı.

Açıklamada, iki bakanın, ilgilerin güçlendirilmesi ve mümkün yanlış anlaşılmaların giderilmesi için iki ülkenin yetkilileri ve kurumları ortasındaki irtibatın sürdürülmesi ve güçlendirilmesi gerektiğini vurguladıkları aktarıldı.

İran idaresinin Dağlık Karabağ’daki Ermenistan işgalinin sona ermesinin ardından son dönemde Azerbaycan’a yönelik açıklamaları ve Tahran tarafından hudutta yürütülen geniş çaplı askeri tatbikatlar iki ülke ortasında tansiyona yol açmıştı.

Bu süreçte Tahran ve Bakü’nün devlet medyasında da iki ülkenin birbirini hedef aldığı yayınlara yer verilmişti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, konuya ilişkin 5 Kasım’da yaptığı açıklamada, “İran medyasında Azerbaycan aleyhine ifade edilen dostça olmayan bazı yorum ve görüşler bizi endişelendiriyor.” tabirlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu